Ważne informacje
Harmonogram naboru wniosków - RPO WL
Szanowni Państwo
 
Informujemy, że trwają, lub są planowane konkursy naboru wniosków w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 - 2020.
Harmonogram naboru wniosków - PARP
Prezentujemy aktualną informację na temat konkursów planowanych do przeprowadzenia przez PARP w 2019 roku.
AKTUALNOŚCI

05

12

Szanowni Państwo,

Jednym z kluczowych problemów, przed którymi stają przedsiębiorcy zainteresowani nawiązaniem współpracy z podmiotami zagranicznymi jest weryfikacja potencjalnych partnerów, podjęcie kroków mających na celu wyeliminowanie ewentualnego ryzyka wynikającego ze współpracy z niewłaściwym kontrahentem. Wychodząc naprzeciw potrzebom firm podejmujących kroki w kierunku rozwijania działalności na rynkach zewnętrznych, ośrodki Enterprise Europe Network działające w Lubelskiej Fundacji Rozwoju oraz na Politechnice Lubelskiej zapraszają na bezpłatne szkolenie:


„Ryzyko w biznesie. Jak współpracować z partnerem zagranicznym i nie stracić?
Weryfikacja firm międzynarodowych i ocena ryzyka współpracy z podmiotami zagranicznymi”


Szkolenie odbędzie się w dniu 20 maja 2016r., w godzinach 08:45 – 15:00 w siedzibie Lubelskiej Fundacji Rozwoju, ul. Rynek 7, Lublin, sala szkoleniowa Galeria, III piętro.

Szkolenie poprowadzi Pan Jarosław Szewczyk, ekspert firmy Bisnode Polska Sp. z o.o., zajmujący się kompleksową obsługą przedsiębiorców zainteresowanych weryfikacją potencjalnych partnerów zagranicznych.

Spotkanie skierowane jest w szczególności do przedsiębiorców zaangażowanych w prowadzenie współpracy międzynarodowej. Liczba miejsc jest ograniczona, prosimy o zgłoszenia do dnia 17 maja 2016r. do godziny 14:00 poprzez odesłanie na adres marta.puczyk@lfr.lublin.pl podpisanego formularza zgłoszeniowego (skan).

O zakwalifikowaniu się na spotkanie, organizatorzy powiadomią Państwa mailowo.
 
 

05

12

Ośrodek sieci Enterprise Europe Network przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości informuje, iż Komisja Europejska prowadzi konsultacje społeczne dotyczące procedur szczególnych dla małych przedsiębiorstw objętych dyrektywą VAT 2006/112/WE. Do aktywnego udziału w konsultacjach poprzez wypełnienie kwestionariusza zachęcamy wszystkich przedsiębiorców - głos zabrany w dyskusji będzie wartościowym wkładem dla unijnej inicjatywy ustawodawczej ws. opodatkowania VAT.
 
Konsultacje są prowadzone w ramach przeglądu obowiązujących w zakresie prawa podatkowego przepisów w UE. Prace w tym zakresie mogą doprowadzić do podjęcia nowych środków ustawodawczych. Wniosek do KE w tej sprawie ma zostać przedłożony do końca 2017 r.

W artykule 281 i n. obowiązującej dyrektywy VAT określono procedury szczególne w zakresie opodatkowania małych przedsiębiorstw. Obejmują one zarówno uproszczone procedury naliczania i poboru podatku VAT, jak i zwolnienia lub stopniowe obniżanie podatku. Przepisy te, które obowiązują od prawie 40 lat, są obecnie przedmiotem prac w kierunku ich nowelizacji.

W komunikacie KE dot. usprawnienia jednolitego rynku, Komisja poinforomowała, iż trwają obecnie prace nad kompleksowymi uproszczeniami dla MŚP, również w zakresie podatku VAT. Uproszczenia mają przyczynić się do zmniejszenia obciążeń administracyjnych oraz stworzenia otoczenia biznesowego, które sprzyjać będzie rozwojowi MŚP i rozwojowi handlu transgranicznego.
 
 
UWAGA: Aby zabrać głos w konsultacjach, ważny z punktu widzenia kształtowania prawa i polityk UE, należy wypełnić załączoną poniżej ankietę. Uzupełnienie ankiety trwa średnio do 10 minut.

Wypełnione ankiety prosimy o przesłanie na adres e-mail: een@parp.gov.pl lub poprzez faks: +48 22 432 70 46 do dnia 27 czerwca br. (poniedziałek).

05

06

Termin rozstrzygnięcia konkursu

Konkurs podzielony jest na dwumiesięczne etapy. Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu w ramach etapu wynosi 3 miesiące od dnia zakończenia naboru wniosków o dofinansowanie w danym etapie.

Miejsce składania wniosków

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa
Sposób składania wniosków

Wniosek o dofinansowanie, należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem Generatora Wniosków, udostępnionego na stronie internetowej PARP. Wniosek o dofinansowanie należy sporządzić zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu stanowiącą załącznik do Regulaminu konkursu.

Na co i kto może składać wnioski?

O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się mikro, mali lub średni przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru.
Na co można otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie przeznaczone jest na realizację projektów obejmujących zakup od wykonawcy usługi polegającej na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii produkcji lub nowego projektu wzorniczego.

Wykonawcą usług, o których mowa powyżej, mogą być jednostki naukowe w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2014 r., poz. 1620, z późn. zm.), posiadające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przyznaną kategorię naukową A+, A albo B, o której mowa w art. 42 ust. 3 ustawy o zasadach finansowania nauki.
Kryteria wyboru projektów

Ocena wniosków o dofinansowanie dokonywana będzie w oparciu o kryteria wyboru projektów zatwierdzone przez Komitet Monitorujący POIR.
 
Projekt może zostać wybrany do dofinansowania, gdy:

1) spełnił kryteria wyboru projektów i otrzymał wymaganą liczbę punktów zgodnie z zasadami określonymi w załączniku Kryteria wyboru projektów oraz

2) kwoty przeznaczone na dofinansowanie projektów w konkursie pozwalają na wybranie go do dofinansowania
Finanse

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu

Maksymalna intensywność dofinansowania wynosi:
1) 80% wartości kosztów kwalifikowalnych projektu w przypadku mikro lub małego przedsiębiorcy,
2) 70% wartości kosztów kwalifikowalnych projektu w przypadku średniego przedsiębiorcy.
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi: 400 000,00zł.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi: 60 000,00 zł.

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w 2016 r.:
1) zlokalizowanych w województwie mazowieckim wynosi: 6 080 000,00 zł.
2) zlokalizowanych w województwie innym niż mazowieckie wynosi: 56 420 000,00zł.

Niezbędne dokumenty:Regulamin konkursu, Wzór wniosku o dofinansowanie, Wzór umowy o dofinansowanie dostepne na stronie: www.poir.gov.p 
www.parp.pl


Inne ważne informacje

Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek

W przypadku negatywnej oceny projektu, o której mowa w art. 53 ust. 2 ustawy wdrożeniowej wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia protestu na zasadach określonych w rozdziale 15 ustawy wdrożeniowej. Protest wnoszony jest do PARP.

PARP rozpatruje protest weryfikując prawidłowość oceny projektu, o której mowa w art. 57 ustawy wdrożeniowej. Projekt może otrzymać dofinansowanie w wyniku procedury odwoławczej pod warunkiem, że spełnił kryteria wyboru projektów, uzyska co najmniej tyle punktów, ile uzyskał projekt umieszczony na ostatnim miejscu na liście projektów wybranych do dofinansowania w ramach danego etapu konkursu, w którym wnioskodawca złożył wniosek oraz pod warunkiem dostępności środków finansowych w konkursie.
Pytania i odpowiedzi

Pytania można przesyłać za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej PARP w zakładce Centrum Pomocy lub na adres poczty elektronicznej: info@parp.gov.pl oraz telefonicznie pod numerami 22 432 89 91, 22 432 89 92, 22 432 89 93.
Linki

Ogłoszenie o konkursie

Dokumentacja konkursowa

 

05

06

Od 6 czerwca 2016 r. mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) będą mogły ubiegać się o dofinansowanie zakupu usługi polegającej na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii produkcji lub projektu wzorniczego. W praktyce, usługi te będą mogły być świadczone na rzecz firm z sektora MŚP przez jednostki naukowe.
 
Budżet konkursu wyniesie 62,5 mln złotych. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie przyjmować wnioski w czterech, następujących po sobie dwumiesięcznych etapach, do 30 stycznia 2017 r.

Mikro i małe przedsiębiorstwa mają szansę na dofinansowanie w wysokości 80 proc. wartości kosztów kwalifikowalnych projektu; z kolei firmy posiadające status średniego przedsiębiorstwa będą mogły uzyskać dofinansowanie na poziomie 70 proc.
WIDEO
ciasteczka
strona korzysta z cookies