AKTUALNOŚCI
zapisz jako pdf

GRU

2

Ruszają pożyczki i poręczenia dla biznesu

30 listopada br. w Warszawie przedstawiciele naszego regionu - Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosonowski oraz Dyrektor LAWP w Lublinie Marceli Niezgoda podpisali umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kontrakt gwarantuje uruchomienie w naszym Regionalnym Programie Operacyjnym pożyczek i poręczeń dla działających i powstających firm. Łącznie trafi do nich ponad 425 mln zł.
 
Podpisana umowa umozliwi uruchomienie instrumentów zwrotnych na ponad 425 mln zł. Większość środków na ten cel (402,5 mln zł) pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu państwa. Pozostałą część dołożą pośrednicy finansowi, wyłonieni przez BGK.

Z pożyczek, wejść kapitałowych oraz poręczeń skorzystają w naszym regionie mikro, małe i średnie firmy.
 
Co to są instrumenty zwrotne?

 
Instrumenty zwrotne  to produkty finansowe, które po wykorzystaniu trzeba zwrócić.
Zaliczamy do nich:

  • poręczenia,
  • mikropożyczki,
  • pożyczki obrotowo-inwestycyjne,
  • pożyczki inwestycyjne,
  • wejścia kapitałowe
Jesteś przedsiębiorcą? W tych obszarach otrzymasz wsparcie zwrotne:
 
  • Działanie 3.2 Instrumenty kapitałowe - dofinansowanie: 55 662 232,35 zł
  • Działanie 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP - dofinansowanie: 328 777 445,73 zł

Po pożyczkę sięgniesz też zakładając własny biznes. Konkretnie, ten rodzaj wsparcia jest dostępny w obszarze rynku pracy i programów umożliwiających przekwalifikowanie się:
 
  • Działanie 9.3 Rozwój przedsiębiorczości - dofinansowanie: 15 703 118,20 zł
  • Działanie 10.2 Programy typu outplacement – dofinansowanie: 2 303 932,40 zł

Umowa z BGK obowiązuje do 31 grudnia 2023 roku.
 
 
Dlaczego pożyczki są lepsze od dotacji?

Na pierwszy rzut oka pożyczki i inne typy instrumentów zwrotnych wydają się gorszym rozwiązaniem niż dotacje. Ich specyfiką jest konieczność oddania pożyczonego kapitału, w czym kompletnie różnią się od dotacji, których przecież nie trzeba zwracać. Jednak właśnie w tym tkwi przewaga pożyczki.

Zaciągnięta pożycza wraca do wspólnej puli, dlatego inny przedsiębiorca lub mieszkaniec regionu, który chce założyć własną działalność gospodarczą z pomocą funduszy unijnych może ponownie z niej skorzystać. W efekcie raz pożyczone pieniądze przez cały czas pracują w województwie i krążą między przedsiębiorcami, także po zakończeniu Regionalnego Programu Operacyjnego.
 
Po pożyczkę do pośrednika

Mimo, że umowę współpracy podpisaliśmy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego to pożyczkę wypłaci Ci pośrednik finansowy, którego wybierze BGK. Bank jest menedżerem środków zwrotnych w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Lubelszczyzny. Natomiast za przyznanie i wypłatę tych funduszy będą odpowiadać inne instytucje, wyłonione przez BGK w przetargu.

ciasteczka
strona korzysta z cookies