SIE

Dobra współpraca trzech samorządów szansą na rozwój Ziemi Biłgorajskiej

Gmina Biłgoraj, Miasto Biłgoraj i Gmina Księżpol od dwóch lat wspólnie realizują projekt pt. „Upowszechnienie podejścia funkcjonalnego w planowaniu przestrzennym poprzez określenie granic i kierunków rozwoju obszaru funkcjonalnego Miasta Biłgoraj." 26 sierpnia 2015 r. w „Zajeździe na Rozdrożu" miało miejsce spotkanie podsumowujące działania realizowane w ramach tego projektu. Konferencję otworzył gospodarz, a zarazem lider projektu Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. Do Soli przybyli również przedstawiciele partnerów: Burmistrz Miasta Biłgoraj Janusz Rosłan i Wójt Gminy Księżpol Lech Rębacz, a także Europoseł Krzysztof Hetman, Poseł na Sejm RP Stanisław Żmijan oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Marceli Niezgoda.

Prelegenci przedstawili zebranym najistotniejsze zagadnienia związane z realizacją projektu. Ryszard Boguszewski, Prezes Zarządu firmy EuroCompass Sp. Z oo., omówił opracowany kluczowy dokument, tj Strategię rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Biłgoraj. Zaplanowane inwestycje drogowe przybliżył projektant Krzysztof Grosicki. Podsumowanie działań projektowych oraz koncepcję budowy ścieżek rowerowych przedstawił Koordynator projektu Mateusz Bury.

Następnie głos zabrali obecni goście. Marceli Niezgoda w swoim wystąpieniu szczególnie docenił ścisłą współpracę trzech samorządów w realizacji projektu. Poseł na Sejm RP Stanisław Żmijan podkreślił, że działania władz samorządowych Miasta Biłgoraj i Gminy Biłgoraj oraz Gminy Księżpol są wzorem dobrego zarządzania dla innych jednostek samorządu terytorialnego, co niejednokrotnie sam podaje za przykład. Krzysztof Hetman natomiast zwrócił uwagę na fakt, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 zdecydowanie większe szanse na pozyskanie dofinansowania mają przedsięwzięcia realizowane we współpracy samorządów. Wójt Wiesław Różyński podkreślił, że Miejski Obszar Funkcjonalny Miasta Biłgoraj jest szansą na rozwój Ziemi Biłgorajskiej, zarówno pod względem gospodarczym, poprzez stworzenie nowych terenów inwestycyjnych, jak też turystycznym. Lider i partnerzy projektu zaznaczali również, że projekt daje duże możliwości w staraniach o pozyskanie kolejnych środków na wykonanie zaplanowanych działań.
Głównym celem projektu było określenie granic miejskiego obszaru funkcjonalnego, określenie zasięgu jego wpływu i potencjalnych kierunków rozwoju oraz upowszechnienie podejścia funkcjonalnego w planowaniu przestrzennym i promocja zintegrowanego podejścia do problemów przedmiotowego obszaru, jak również propagowanie wielopoziomowego, partnerskiego zarządzania. Wartość całkowita projektu wyniosła 2 mln 200 tys zł, w tym wysokość dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013 i budżetu państwa: 1 mln 900 tys zł, zaś wkład własny partnerów: 300 tys zł.